Yunanistan-Makedonya-Bulgaristan Turu

25-10-2018

Vizeli Otobüs İstanbul  Çıkışlı

Ohrid, Sofya, Üsküp...

179 €'dan Başlayan Fiyatlarla
TK: J-V29B
NEREYE GİDECEKSİNİZ ?
NE ZAMAN GİDECEKSİNİZ ?

Tura Ait Diğer Tarihler

 

Tur Programı

YUNANİSTAN – MAKEDONYA – BULGARİSTAN

1. Gün – İstanbul – İpsala
20:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü
20:30 Mecidiyeköy Migros Önü (Eski Ali Sami Yen Stadı Karşısı)
21:00 İncirli Ömür Plaza Önü
21:30 Ispartakule Tır Parkı
Belirtilen Noktalarda Misafirlerimizi Aldıktan Sonra Tekirdağ - Malkara - Keşan Yolunu Takiben İpsala (Türk) Kipi (Yunanistan) Sınır Kapılarında Pasaport İşlemleri Sonrası Yunanistan'a Giriş.

2. Gün – Selanik – Manastır (Bitola) – Ohrid
Sabah Saatlerinde Selanik Varış Ve Şehir Turumuza Başlıyoruz. Gezi Kapsamında Aziz Dimitros Kilisesi , Atamız Mustafa Kemal Atatürk Evi, Venizelos Heykeli, Hamza Bey Camisi, Bey Hamamı, Bedesten, Büyük İskender Heykeli, Fuar Alanı , Aristotles Meydanı Ve Selanik'in Alış Veriş Mağazaları İle Ünlü Thimiski Caddesi Görülecek Yerler Arasındadır . Tur Programızın Ardından Öğle Yemeği İçin Serbest Zaman Veriyoruz . Serbest Zamanın Ardından Selanik Şehrinden Ayrılarak Bitola Şehrine Doğru Hareket Ediyoruz Manastır (Bitola) Ulaşmamızın Ardından Atamız Mustafa Kemal Atatürk ‘Ün Bir Dönem Okuduğu Manastır Askeri İdadisi - Atatürk Anı Odası (2 Euro Giriş Ücreti) Ziyaret Ediyoruz. Anlam Yüklü Bu Müzenin Gezilmesinin Ardından Makedonya’nın İncisi Olarak Adlandırılan Ohrid Şehrine Geçiyoruz. Ohrid Ulaşmamızın Ardından Şehir Turumuza Başlıyoruz Şehir Turumuz Esnasında Unesco Tarafından Koruma Altına Alınan Ohrid Gölü - Tipik Osmanlı Evleri – Ayasofya Kilisesi – Kril / Metodi Heykelleri – Çar Samuel Kalesi – Roma Dönemi Anfi Tiyatrosu – Çınar Meydanı – Halveti Tekkesi Gezildikten Sonra Hotelimize Geçiş Yapıyoruz. Konaklama Ve Geceleme Ohride Bulunan Hotelimizde.

3. Gün – Ohrid Gölü Kaynağı – Tetova - Üsküp
Sabah Kahvaltının Ardından Hotelimizden Ayrılıp Dileyen Misafirlerimiz İçin Ekstra Olarak Düzenlenecek Olan Sv. Naum Ve Ohrid Gölü Kaynağına Çıkıyoruz (25€) Cenneten Bir Köşe Olarak Hafızalarınıza Kazınacak Bu Doğa Harikası Sv.Naum Milli Parkını Unutamayacaksınız . Sv. Naum Milli Parkının Gezilmesinin Ardından Üsküp Hareket Ediyoruz . Yol Güzergahımız Üzerinde Bulunan Tetova (Kalkandelen) Alaca Cammi Ziyaretinin Ardından Yolculuğumuza Devam Ediyoruz Üsküp’e Varışımız Sonrası Camileri, Hanları, Tarihi Çarşısı İle Balkanlar'daki Osmanlı Mirasının Günümüzdeki En Önemli Örneklerinden Olan Ve Osmanlı'ya Yetiştirdiği Devlet Ve İlim Adamları İle Ünlü Yahya Kemal'in "Üsküp" Ki Yıldırım Beyazıt Han Diyarıdır, Evlad-I Fatihan'a Onun Yadigarıdır" Diye Vasfettiği Üsküp , Şehrinin Kaleden Temaşası. Balkan Fatihleri, Yahya Paşa, İsa Bey Ve Oğlu İshak Bey, Sultan Murat Ve Murat Paşa Camileri İle Tarihi Türk Çarşısı, Kapan Han Ve Vardar Nehri Üzerindeki Fatih Döneminden Kalan Taş Köprü'nün Rahibe Terasa Evi , Görülmesinin Ardından Geceleme Yapacağımız Hotele Geçiş Yapıyoruz. Konaklama Ve Geceleme Hotelimizde

4. Gün – Üsküp – Sofya
Sabah Kahvaltının Ardından Hotelimizden Ayrılıp Bulgaristan'ın Başkenti Olan Sofya'ya Doğru Hareket Ediyoruz. Sofya’ya Ulaşmamızın Ardından Avrupanın En Büyük Katedrallerinden Biri Olan Rus Komutanı Adına İnşa Edilmiş Alexsander Nevski Katedrali , Ayasofya Kilisesi , Rus Askerleri Anısına İnşa Edilmiş Sönmeyen Ateş Anıtı , Çar Samuel Heykeli , Antikacılar Pazarı , Şipka Parkı , Rus Kilisesi , Tiyatro , Sofya Şehir Parkı , Tarih Müzesi , Etnografya Müzesi , Arkeoloji Müzesi , Cumhurbaşkanlığı Sarayı , Parlemento Binası , Merkez Bankası , Serdika Şehir Kalıntıları , Kara Kilise , Sofia Anıtı Ve Banyabaşı Camii (Kadıseyfullah Efendi Camii) Başlıca Göreceğimiz Eserler Arasındadır. Şehir Turumuz Sonrası Konaklama Yapacağımız Hotelimize Geçiyoruz. Dileyen Misafirlerimiz İçin Akşam Düzenleyeceğimiz Bulgar Gecesine Katılabilirler (40 €)Konaklama Ve Geceleme Sofya’daki Hotelimizde.

5. Gün – Sofya – Plovdiv – İstanbul
Sabah Kahvaltının Ardından Otelimizden Ayrılıp Plovdiv Doğru Hareket Ediyoruz. Plovdiv Varışımızın Ardından Şehir Turumuzu Gerçekleştiriyoruz Turumuz Esnasında Roma Stadyumu , Hüdavendigar Murat Paşa Tarafından Yaptırılan Cuma Camii , Müftülük , Nebet Tepe Mevkide Yerleşik Olan Eski Plovdiv Şehri , Anfi Tiyatro , Fransız Şair Ve Yazar Olan Alphonse Lamartine Evi , Hisar Kapı , Bulgaristan Ortadoks Mimarisinin En Güzel Örneklerinden Ve Aynı Zamanda En Eski Kiliselerinden Biri Olan Sveti Kostantin&Elena Kilisesi , Balabanov Evi Görülecek Yerler Arasındadır. Şehir Turumuzun Ardından Öğlen Yemek Yenilebilmesi İçin Serbest Zaman Veriyoruz. Serbest Zamanın Ardından Haskova Üzerinden Kapıkule Sınır Kapısına Ulaşıyoruz Free Shop Alışverişimizin Ardından Pasaport Ve Gümrük İşlemlerimizin Tamamlanması Sonrası Edirne-Çorlu Yolunu Takiben İstanbul’a Varışımızın Ardından Misafirlerimizin Alındıkları Noktalara Bırakılmasının Ardından Turumuzu Sonlandırıyoruz.

Tur Detayları ;
•Vize Hakkında ; Tur Süresi Boyunca Çok Girişli Schengen Vize Sahipleri Tura Katılabilmektedir. Yeşil Pasaporta Vize Uygulaması Yoktur.
•Para Birimi ; Tüm Doviz Bürolarında Eur Geçeceğimiz Ülkelerde , Ülke Para Birimlerine Çevrilebilmektedir.
•Saat Dilimi ; Gidilecek Ülkeler Arasında 1 Saat Fark Bulunmaktadır.
•Telefon Kullanımı ; Tüm Telefon Gsm Şirketleri Gideceğimiz Ülkelerde Çalışmaktadır. Yurt Dışına Çıkmadan Önce Rooming (Yurt Dışında Kullanım) Müşteri Hizmetleri Aranarak Yurt Dışı Kullanımı İçin Hattın Açılması Gerekmektedir. Tur Boyunca Tüm Ülkelerden Türkiye Aramalarında (+90) 535 000 00 00 Türkiye Kodu İle Aranması Gerekmektedir.
•Gezi Esnasında Kıyafet Ve Gerekli Eşyalar ; Seçtiğiniz Tur Tarih Mevsim Dönemine Göre Kolayca Giyip Çıkartabileceğiniz Tişört Ve Sweatshirt , Kısa Ve Uzun Kollu Gömlekler Rahat Yürüyüş Ayakkabıları , İnce Yağmurluk Mont Tercih Edilebilir. Şapka , Güneş Gözlüğü , Kamera , Fotoğraf Makinesi Ve Şarjları Alınması Önerilir. Araç İçerisinde Tv Kullanımı İçin Sağlık Açısından Kulaklık Dağıtılımı Yapılmamaktadır.
•Yemek Kültürü ; Balkanlar Zengin Yemek Kültürüne Sahiplerdir. Misafirlerini Zengin Mutfakları İle Karşılayarak Onları En İyi Şekilde Ağırlamaya Çalışırlar. Genelikle Yemeklerin Çoğu Et Yemekleri Olmakla Birlikte Bölgelere Has Yemekleri Tur Süresince Rehberimiz Tarafınıza Bilgi Verecektir.
•Alışveriş ; Tur Programı Süresince Gezilecek Bir Çok Noktada Serbest Zamanlarda Alışveriş Yapabileceğiniz Bir Çok Nokta Olacaktır. Her Ülkede El Yapımı Bir Çok Hediyelik Eşya Bulmanız Mümkündür.
•Alkol Ve Tütün Mamulleri Alışverişi Hk. ; Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Kanunlarına Göre 18 Yaşını Doldurmuş Türk Vatandaşları İçin Yurt Dışı Girişlerde Yolcu İle Birlikte 6 Karton Sigara – Alkol Derecesi % 22 Geçen Ürünlerden 1 Litre – Alkol Derecesi % 22 Geçmeyen Ürünlerde 2 Litre Muafiyet Hakkı Tanınmıştır.

3 – 6 Yaş Çocuklarda Ekstra Turlar Bedelinin % 30 Ödemektedir.
7 – 12 Yaş Çocuklarda Ekstra Turlar Bedelinin % 50 Ödemektedir. (Yemek Turlarında Çoçuk Menusu Verilmeyecektir. Talep Durumunda Ekstra Ücretlendirilecektir. )

•Tur Katılımcı Sayısı Minimum 15 Kişidir. Tur Yeterli Katılımcı Sayısına Ulaşmaması Durumunda Tur Bir Sonraki Tarihe Fiyat Farksız Aktarılır . Misafirin Tarih Değişikliğini Kabul Etmemesi Durumunda Tur Ücreti İade Edilir.
•Yeterli Katılımcı Olmaması Durumunda Son İptal Bildirimi Tur Kalkış Tarihinden 7 Gün Önce Katılımcıya Bilgi Verilmesi Gerekmektedir.
•Ekstra Turlar Minimum 15 Kişi Ve Üzeri Durumlarda Gerçekleşecektir.
•Tura Katılan Kişilerin Seyahat Sırasında Yanlarında Seyahat Sigortalarını Bulundurmaları Gerekmektedir.
•Yurtdışı Çıkış Harcının, Seyahat Tarihinden Önce İlgili Bankalara Ödenmesi Ve Dekontun Seyahat Sırasında Yanınızda Bulundurulması Tavsiye Edilir.
•Ekstra Turların Günleri; İçeriğe Bağlı Kalmak Kaydı İle Katılımcı Sayısına , Müze Ve Ören Yerinin Kapalı Olma Durumuna, Uçuş Saatlerinde Oluşabilecek Değişikliklere Göre Rehber Tarafından Değiştirilebilir .
•Panoramik Şehir Turu, Şehirlerin Tanıtımı İçin Düzenlenen 2-3 Saat Süreli Turlardır. Panoramik Şehir Turları; Müze Ve Ören Yerleri Girişleri İçermemekte Olup Şehir Hakkında Genel Bilgi Vermek Amaçlıdır.
•3 Kişilik Odalar , Otellerin Müsaitliğine Göre Verilmektedir. 3 Kişilik Odalarda İlave Yatak Uygulaması Olup, 3. Yatak Standart Yataktan Küçüktür. 2 Yetişkin + 1 Çocuk Olan Rezervasyonlarda Çocuk İçin Ayrı Yatak Bulunmayabilir. Çocuk Fiyatları Ancak Çocuğun İki Yetişkin Yanında Konaklaması Durumunda Geçerlidir.
•18 Yaş Altı Reşit Sayılmayan Çocukların Anne Veya Babalarından Biri Veya İkisi İle Beraber Tura Katılmadığı Durumlarda, Tura Katılım İçin Gerekli Olan Muvafakatnamelerin Seyahat Sırasında Kişilerin Yanında Bulundurulması Zorunludur.
•T.C. Yeşil Pasaportu İle Seyahat Edecek Misafirlerimizin Pasaport Alınış Tarihi 10 Yıldan Eski İse; Pasaportlarını Yenilemeleri Gereklidir.
•Misafir Pasaportlarının Hasar Görmemiş/Yıpranmamış/Yırtılmamış Olması Zorunludur.
•Pasaportların Seyahat Tarihinin Bitimi Baz Alınarak , Minimum 6 Ay Geçerliliği Olması Gerekmektedir. 6 Aydan Az Süreyle Seyahat Eden Misafirlerimiz, Ülke Pasaport Polisleri Tarafından Ülkeye Alınmama Durumu İle Karşılaşabilir.
•Schengen Vizesi İstenen Destinasyonlara Yapılan Gezilere Katılacak T.C. Vatandaşı Misafirlerin Mutlaka Vize Geçerliliğini, Çok Girişli Olup Olmadığını, Kullanım Süresinin Bitişini Kontrol Etmesi Gerekmektedir.
•Vize Alınmış Olması, Ülkeye Giriş Yapılabileceği Anlamına Gelmez, Pasaport Polisinin Ülkeye Sokmama Yetkisi Vardır. Bu Durumdan Acentamız Sorumlu Değildir, Sorumluluk Misafire (Yolcuya) Aittir.
•Rezervasyon Esnasında Misafirlerimizin Pasaport No, Doğum Tarihi Ve Pasaportun Alınış/Son Kullanma Tarihi Bilgilerinin Alınması Gerekmektedir.

Turlarımızda Kişi Sayısına Göre Kullanılan Araçlarımız Aşağıdaki Gibidir:
Otobüsler: (20 - 46 Kişi Arasında Kullanılmaktadır.)
Mercedes Travego/Tourismo 46+1
Temsa Safir Man Neoplan 46+1
Minibüsler: (10-19 Kişiye Arasında Kullanılmaktadır.)
Vw Volt 16+1 veya 19 +1
Mercedes Sprinter 16+1 veya 19+1

Fiyatlarımıza tur programında belirtilen detaylar ,havalimanı vergileri ve kdv dâhildir. Gün içerisindeki kur değişimleri TL fiyatlara yansıtılmaktadır. Ödeme anındaki kurlar geçerlidir

Acente, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acente, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler.


Detaylar

Başlangıç Tarihi
25-10-2018
Seyahat
Otobüs
Konaklama
3*-4* lı Oteller
Vize Durumu
Vizeli
Tur Tipi
Yurt Dışı
Tur Süresi
3 Gece / 5 Gün

Otel Seçenekleri

Otel Adı
3* veya 4* Ohrid Oteli
Otel Konsepti
3*-4* lı Oteller
Otel Pansiyon
Yarım Pansiyon
Konaklanılacak Gece
1 Gece

Otel Adı
3* veya 4* Üsküp Oteli
Otel Konsepti
3*-4* lı Oteller
Otel Pansiyon
Yarım Pansiyon
Konaklanılacak Gece
1 Gece

Otel Adı
3* veya 4* Sofya Oteli
Otel Konsepti
3*-4* lı Oteller
Otel Pansiyon
Yarım Pansiyon
Konaklanılacak Gece
1 Gece

Ulaşım Seçenekleri

Ulaşım Tipi
Otobüs

Tur Güzergahı

  • Ohrid
  • Sofya
  • Üsküp

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
Otobüsler İle Ulaşım
Program Dahilinde Panoramik Şehir Turları
Türkçe Rehberlik Hizmeti
Mali Sorumluluk Sigortası
3 Gece Kahvaltı Dahil Konaklama
Hotel Ve Şehir Vergileri 
Sınır Geçişleri Ve Ayakbastı Ücretleri 
Zorunlu Pakettur Sorumluluk Sigortası (1618 sayılı Yasa Gereği düzenlenen Mesleki sorumluluk sigortasıdır.)

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
Yurt dışı çıkış fonu 15 TL (Seyahat tarihinden önce bankalara ödeme yapılması tavsiye edilir.)
Vize ücreti Ve Hizmet Bedeli 120 € (Yeşil Pasaportlu misafirlerimiz vizeden muaftır)
Öğle ve akşam yemekleri
Ekstra turlar 
Kişisel harcamalar
Müze Ören Yeri Ve Giriş Ücretleri  
Seyahat Koruma Paketi – ( 15 € ) – ( 70 yaş üstü misafirler için kişi başı  30 Euro`dur )
Yurtdışı çıkış harcı bedeli ( 15 YTL )
 

Pasaport Tipleri

Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

Hususi pasaportlar; Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski Bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu üyeleri için, T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilme ve emekli keseneklerinin bu derecelerden kesilmesi şartı aranmaz. Bunlardan emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlara da bu tür pasaport verilir. İl ve ilçe belediye başkanlarına, görevleri süresince hususi pasaport verilir. Hususi pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine de aynı tür pasaport verilir. Hususi pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise aynı türden pasaport verilmesi mümkündür. Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilir. Hak sahibi ebeveynin vefatı durumunda vefat eden ebeveynden dolayı emekli aylığı (yetim maaşı) bağlanan çocuklar iş sahibi olarak değerlendirilmeyip yukarıda belirtilen diğer şartları taşımaları halinde hususi pasaport verilebilecektir..

Hizmet Pasaportları, Hükümetçe, Hususi İdarelerce veya Belediyelerce resmi vazifeyle dış memleketlere gönderildiklerinde veya dış memleketlerde vazifeye alınanlara, Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu uluslararası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere verilir. Hizmet damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli hizmet damgalı pasaport verilir.

Diplomatik pasaportlar, Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olmayan Bakanlara, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genel Kurmay birinci ve ikinci başkanlarına, Cumhuriyet Başsavcısına, orgenerallere, oramirallere, eski cumhurbaşkanlarına, yasama meclisleri eski başkanlarına, eski başbakanlar ve dışişleri eski bakanlarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine, Başbakanlık ve bakanlık müsteşarları ile Diyanet İşleri Başkanına,Valilere, Büyükşehir Belediye Başkanlarına, Büyükelçilik unvanı almış olanlar ile, Dışişleri Bakanlığı meslek mensuplarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği üst düzey görevlilerinden resmi bir görevle gönderilenlere, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri nezdinde memur edilen müşavirlere, ataşelere ve muavinlerine, Hükümet adına milletlerarası resmi müzakereler yapılması, mukavelenameler akdi için veya milletlerarası toplantılarla kongre ve konferanslara katılmak üzere gönderilenlere ve yabancı devletler veya millletlerarası teşekküller nezdinde daimi veya geçici görev yapmak üzere gönderilenlere, siyasi kuryelere verilir. Diplomatik pasaport alabilecek durumda bulunan veya alan kimselerin sıfat veya vazifeleri devam ettiği müddetçe, eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli diplomatik pasaport verilir. Diplomatik pasaportlar hiçbir harç veya resme tabi değildir.

Vize İçin Gerekli Evraklar

(Eczacılar, Serbest Muhasebeci ve Mâli Müşavirler için de geçerlidir.)
Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
Var ise eski pasaportlar,
Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imazalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası eklenmiş başvuru formu,
2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
TC Kimlik Numarası yazılı Nüfus Kâğıdı fotokopisi,
Antetli kâğıda (Antetli kâğıt yoksa A4’ün üst orta kısmına kaşe basılarak kullanılabilir) seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş dilekçe (Beraber seyahat edilecek aile fertleri varsa isimleri belirtilerek masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli.)
İmza Beyaznnamesi,
2015 işlenmiş vergi levhası,
Bağlı bulunduğu odadan son 3 aylık orijinal faaliyet belgesi,
Oda sicil kayıt sureti (Varsa şahıs şirketlerinde zorunlu değildir.)
Sicil gazetesi fotokopisi (Varsa şahıs şirketlerinde zorunlu değildir.)
Almanya başvuruları için Bağ-Kur Dökümü,
İçerisinde en az 2.500-3.000 TL meblağ bulunan güncel tarihli alınmış (Başvurudan en fazla 10 gün önce) son 4 aylık hareketlerini gösterir orijinal hesap cüzdanı veya hesap sahibinin ismi belirtilmiş ıslak kaşeli, imzalı, imza sirküleriyle birlikte hesap dökümü (Hesap, Fon veya Altın hesabıysa döküme TL karşılığını gösterir varlık ekstresi eklenmelidir.)
Son aya ait kredi kartı ekstresi,
Tapu,
Araç ruhsatı,
Diploma
Evlilik cüzdanı fotokopisi
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.)

(Çok Ortaklı)
Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
Var ise eski pasaportlar,
Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,
2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kağıdı fotokopisi,
Antetli kâğıda (Antetli kağıt yoksa A4’ün üst orta kısmına kaşe basılarak kullanılabilir) seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş dilekçe (Beraber seyahat edilecek aile fertleri varsa isimleri belirtilerek masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli.)
Seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş şahsi dilekçe (Beraber seyahat edilecek aile fertleri varsa isimleri belirtilerek masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli. Başvuru sahibi şirkette imza yetkilisi değilse.)
İmza sirküleri,
Son 3 aylık orijinal faaliyet belgesi,
2015 işlenmiş vergi levhası,
Ortakları gösterir sicil gazetesi (Başvuru sahibinin ismi mutlaka geçmeli.)
Almanya Başvuruları için Bağ-Kur dökümü,
İçerisinde en az 2.500-3.000 TL meblağ bulunan güncel tarihli alınmış (Başvurudan en fazla 10 gün önce) son 4 aylık hareketlerini gösterir orijinal hesap cüzdanı veya hesap sahibinin ismi belirtilmiş ıslak kaşeli, imzalı, imza sirküleriyle birlikte hesap dökümü (Hesap, Fon veya Altın hesabıysa döküme TL karşılığını gösterir varlık ekstresi eklenmelidir.) (Çek Cumhuriyeti Ve İspanya Konsolosluğu Şirket Hesaplarını Kabul Etmemektedir.)
Son aya ait kredi kartı ekstresi,
Tapu,
Araç ruhsatı,
Diploma,
Evlilik cüzdanı fotokopisi,
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.)

(Özel Hastanede Çalışan Doktor, Hukuk bürosunda veya Şirkete Çalışan Avukat, Özel Okulda Öğretmen, Bankacılar için de geçerlidir.)
Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
Var ise eski pasaportlar,
Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,
2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kâğıdı fotokopisi,
Seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş şahsi dilekçe. (Beraber seyahat edilecek aile fertleri varsa isimleri belirtilerek masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli.)
Antetli kağıda imza yetkilisi (İmza sirkülerinde imzası geçen) tarafından imzalı, kaşeli düzenlenme tarihi olan çalışanın görevi, işe başlama tarihi, maaşı ve izin tarihleri yazılı dilekçe,
Şirketin imza sirküleri,
Son 3 aylık orijinal faaliyet belgesi (Hukuk bürosunda çalışan avukatlar için yanında çalıştığı kişinin baro kaydı.) 2015 işlenmiş vergi levhası,
Ortakları gösterir sicil gazetesi,
SGK işe giriş bildirgesi (Bankacılar için kendi emekli sandıklarından yazı)
Avukatlar için son 3 ay içinde alınmış orijinal baro kaydı,
SGK 4A detaylı barkotlu hizmet dökümü,
Son 3 aylık şirketten ıslak kaşeli, imzalı maaş bordurosu,
İçerisinde en az 2.500-3.000 TL meblağ bulunan güncel tarihli alınmış (Başvurudan en fazla 10 gün önce) son 4 aylık hareketlerini gösterir orijinal hesap cüzdanı veya hesap sahibinin ismi belirtilmiş ıslak kaşeli, imzalı, imza sirküleriyle birlikte hesap dökümü (Hesap fon veya altın hesabıysa döküme TL karşılığını gösterir varlık ekstresi eklenmelidir.)
Son aya ait kredi kartı ekstresi,
Tapu,
Araç ruhsatı,
Diploma,
Evlilik cüzdanı fotokopisi,
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.)

(Devlet Okulunda Öğretmen, Devlet Hastanesinde Doktor ve Askerler için de geçerlidir.)
Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
Var ise eski pasaportlar,
Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,
2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kâğıdı fotokopisi,
Seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş şahsi dilekçe. (Beraber seyahat edilecek aile fertleri varsa isimleri belirtilerek masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli.)
Görev yapılan kurumdan ıslak mühürlü, imzalı görev ve izin yazısı,
Son 3 aylık mühürlü, ıslak imzalı maaş bordrosu,
İçerisinde en az 2.500-3.000 TL meblağ bulunan güncel tarihli alınmış (Başvurudan en fazla 10 gün önce) son 4 aylık hareketlerini gösterir orijinal hesap cüzdanı veya hesap sahibinin ismi belirtilmiş ıslak kaşeli, imzalı, imza sirküleriyle birlikte hesap dökümü (Hesap fon veya altın hesabıysa döküme TL karşılığını gösterir varlık ekstresi eklenmelidir.) Son aya ait kredi kartı ekstresi,
Tapu,
Araç ruhsatı,
Diploma,
Evlilik cüzdanı fotokopisi,
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.

Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
Var ise eski pasaportlar,
Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,
2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kâğıdı fotokopisi,
Seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş şahsi dilekçe. (Beraber seyahat edilecek aile fertleri varsa isimleri belirtilerek masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli.)
Emekliliği kanıtlayıcı belge, emekli kimlik kartı, SGK’dan emekli yazısı, emekli maaş dekontu ve maaş alınan bankadan maaş görünür şekilde son 4 aylık hesap dökümü,
İçerisinde en az 2.500-3.000 TL meblağ bulunan güncel tarihli alınmış (Başvurudan en fazla 10 gün önce) son 4 aylık hareketlerini gösterir orijinal hesap cüzdanı veya hesap sahibinin ismi belirtilmiş ıslak kaşeli, imzalı, imza sirküleriyle birlikte hesap dökümü (Hesap fon veya altın hesabıysa döküme TL karşılığını gösterir varlık ekstresi eklenmelidir.) Son aya ait kredi kartı ekstresi,
Tapu,
Araç ruhsatı,
Diploma,
Evlilik cüzdanı fotokopisi,
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.)

Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
Var ise eski pasaportlar,
Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,
2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kâğıdı fotokopisi,
Masraflarını karşılayacak kişiden seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş masrafların karşılanacağını isim belirterek beyan edilmiş şahsi dilekçe,
Masraflarını karşılayacak kişinin imza örneği (Ehliyet, pasaport vb.)
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
SGK 4A detaylı barkotlu hizmet dökümü. (Kişinin çalışmadığını kanıtlamak için.)
Yukarıda belirtilen evraklara ek olarak masrafları karşılayan kişinin meslek grubuna göre kendi evraklarını (pasaportu ve fotoğrafı hariç) eksiksiz olarak hazırlaması gereklidir.